Specialist in zakelijk glasvezel
99,9% uptime garantie 99,9% uptime garantie
Gegarandeerde bandbreedte Gegarandeerde bandbreedte
24/7 support bij verstoringen 24/7 support bij verstoringen

SD-WAN en de total cost of ownership: waarom de besparing vaak een verschuiving is

Het SD-WAN-voorstel op uw bureau laat een aantrekkelijk beeld zien: minder MPLS, meer internetverbindingen, lagere kosten per locatie. Maar wat blijft er van die besparing over als u naar de total cost of ownership (TCO) kijkt, dus de totale kosten over de volledige looptijd?

In veel gevallen verdwijnt de rekening niet, maar verhuist ze. Dit artikel laat zien waarheen, wat onafhankelijke analisten daarover zeggen en waarom MPLS in die berekening vaker een rol blijft spelen dan het voorstel doet vermoeden.

Wat de markt beloofde en wat er gebeurde

SD-WAN kwam op de markt met een duidelijke belofte: kosten besparen door private verbindingen te vervangen door internet. Gartner-analist Andrew Lerner stelde in 2022 in Network World dat de beloofde grote besparingen voor de meeste organisaties niet zijn uitgekomen. Zijn verklaring: veel organisaties vulden hun netwerk aan met internetverbindingen en lieten MPLS gewoon staan.

Ook de kosten pakken anders uit dan de belofte. Volgens Lerner vergroten organisaties die van MPLS naar internet gaan vaak hun bandbreedte. De kosten per megabit kunnen dalen, maar de totale kosten dalen zelden. Wie alleen naar het tarief per verbinding kijkt, ziet dus maar een deel van de rekening.

Forrester-analist Andre Kindness ziet hetzelfde. Volgens hem is er geen grote verschuiving van MPLS naar internet geweest. Netwerkafdelingen hielden hun MPLS-verbindingen en zetten internetlijnen erbij, als actieve verbinding in plaats van als backup.

Wie MPLS behoudt en er SD-WAN overheen legt, betaalt dus voor twee lagen. Volgens Forrester stijgen de infrastructuur- en operatiekosten van SD-WAN bovendien in de loop van de tijd, in plaats van te dalen.

Wat SD-WAN eigenlijk verandert

SD-WAN (software-defined wide area network) is een softwarelaag die uw locaties met elkaar verbindt. Die laag heet de overlay. Zij stuurt het verkeer per applicatie over de beste beschikbare verbinding.

De verbindingen daaronder heten de underlay: MPLS, zakelijke glasvezel, een internetlijn of 4G. De overlay vervangt de underlay niet. De verbindingen moeten nog steeds worden ingekocht, aangelegd en bewaakt. Meer achtergrond leest u op onze pagina over SD-WAN.

Dat verklaart waarom de kosten niet simpelweg verdwijnen. Er komt een laag bij, en elke laag heeft eigen kosten.

SD-WAN en total cost of ownership: de rekening per laag

Een TCO-berekening die alleen naar het tarief per verbinding kijkt, geeft een onvolledig beeld. Deze tabel laat zien waar kosten dalen en waar ze terugkomen.

Infographic: kosten verschuiven tussen connectiviteit, hardware, software en beheer
Kostenlaag Wat vaak daalt Wat ervoor terugkomt
Connectiviteit Het tarief per verbinding, als MPLS-circuits worden vervangen door internet MPLS blijft vaak staan. Per locatie komt een internetlijn bij, soms bij een andere provider.
Hardware Gespecialiseerde routers SD-WAN-apparatuur (CPE, de apparatuur op uw locatie) op elke vestiging, inclusief vervanging aan het einde van de levensduur
Software Niets Licenties of abonnementen die doorlopen, plus support en verlengingen
Beheer Provider-beheerde hardware en support Beheer van overlay én underlay, vaak met meer leveranciers en eigen kennis
Implementatie Niets Migratie, training en een periode waarin oud en nieuw naast elkaar draaien

De besparing op de hardwarelaag wordt dus deels opgevreten door licenties en beheer. Dat laatste is voor uw netwerkbeheerders het zwaarst, want zij krijgen te maken met meerdere transporten, meerdere leveranciers en een extra laag om te troubleshooten.

Voor die extra beheerlast zijn geen betrouwbare, onafhankelijke cijfers beschikbaar. Reken daarom met uw eigen uren en tarieven, niet met een percentage uit een brochure.

Meer weten?

Neem contact op en we nemen de mogelijkheden voor uw organisatie door.

Waarom MPLS vaak de basis blijft

Er is een reden dat organisaties MPLS niet loslaten. MPLS levert voorspelbare, prioriteitsgestuurde verbindingen voor bedrijfskritieke applicaties. Prioriteitsgestuurd wil zeggen dat uw ERP of warehousemanagementsysteem voorrang krijgt boven minder kritiek verkeer, ook als het netwerk druk is. Een gewone internetlijn biedt die zekerheid niet.

Voor verkeer waar een storing direct de operatie raakt is voorspelbaarheid vaak meer waard dan het laagste tarief per verbinding.

Dat past bij wat Gartner en Forrester zien: organisaties kiezen in de praktijk voor een mix waarin MPLS blijft bestaan. U zit dan niet in een scenario waarin SD-WAN MPLS vervangt, maar in een scenario waarin MPLS de vaste basis blijft. Wilt u dat verschil goed begrijpen, lees dan ook het verschil tussen MPLS en VPLS.

Wat de modellen laten zien

Het onderzoeksbureau TeleGeography rekende in Adding SD-WAN, Keeping MPLS (2019) verschillende scenario’s door ten opzichte van een netwerk dat volledig uit MPLS bestaat, met onbeheerde SD-WAN meegerekend. De uitkomsten lopen sterk uiteen:

  • MPLS met zakelijk internet (DIA, dedicated internet access), zonder MPLS-backup: de jaarlijkse TCO ligt 3% hoger. Daar staat tegenover dat de capaciteit per locatie bijna verdubbelt, van 125 naar 241 Mbps.
  • Zakelijk internet van een provider die al op de locatie aanwezig is, zonder MPLS-backup: de jaarlijkse TCO ligt 15% lager dan bij het oorspronkelijke MPLS-netwerk.
  • MPLS met breedband, zonder backup: 33% lager, bij 150% meer capaciteit.

Twee kanttekeningen. Het model is van 2019 en globaal, dus het zegt niets over Nederlandse tarieven. En de SD-WAN-kosten in het model zijn gebaseerd op de versleutelde doorvoer: meer capaciteit betekent een hogere SD-WAN-fee.

Staafdiagram: jaarlijkse TCO van drie SD-WAN-scenario's ten opzichte van een volledig MPLS-netwerk, TeleGeography 2019

Let ook op de titel van het onderzoek: Adding SD-WAN, Keeping MPLS. Zelfs in een model dat SD-WAN doorrekent, blijft MPLS in twee van de drie scenario’s (+3% en -33%) deel van het netwerk. De uitkomst loopt van +3% tot -33% en hangt af van uw locaties, de beschikbaarheid van goede lijnen en het aantal sites. Een besparing is een uitkomst van uw berekening, geen eigenschap van de technologie.

Wanneer MPLS de verstandige keuze blijft

Niet elke organisatie hoeft haar netwerk om te bouwen. MPLS blijft de logische basis in deze situaties:

  • Uw applicaties zijn bedrijfskritiek. Een storing in uw ERP, productie- of distributiesystemen of in de koppeling tussen vestigingen legt productie, logistiek of facturering stil.
  • U heeft veel locaties met uiteenlopende lijnkwaliteit. Voorspelbare prestaties per circuit wegen dan zwaarder dan flexibiliteit.
  • Uw beheercapaciteit is beperkt. Een MPLS-netwerk dat door één partij wordt beheerd, vraagt minder van uw eigen team dan een overlay plus meerdere internetleveranciers.
  • U wilt één aanspreekpunt bij storingen. Eén partij is verantwoordelijk, niet drie.

Een ander vertrekpunt is een IP-VPN voor locaties die minder strenge eisen hebben. Zo kiest u per locatie de verbinding die past, in plaats van één oplossing over alles heen te leggen.

De underlay bepaalt het resultaat

SD-WAN stuurt verkeer slim, maar kan geen kwaliteit toevoegen aan de verbinding eronder. Een overlay over een instabiele lijn blijft een instabiel netwerk.

Daarom begint een eerlijke TCO-berekening bij de underlay. Welke verbinding ligt er op elke locatie? Wat is de uptime-garantie? Wat gebeurt er als een carrier uitvalt, en is er redundantie zonder single point of failure?

DataWeb levert al sinds 1994 zakelijke connectiviteit met een uptime-garantie van 99,9%. Als multi-carrier partij kiest DataWeb per locatie het beste beschikbare netwerk, van MPLS tot zakelijke glasvezel. Reken die onderliggende laag daarom volledig mee in uw TCO, naast de kosten van de overlay.

Vijf vragen voordat u de besparing gelooft

Vraagt u een SD-WAN-voorstel op, of ligt er al een? Leg dan deze vijf vragen voor.

  1. Welk verkeer moet op MPLS blijven? Bepaal eerst welke applicaties niet mogen haperen. Reken daarna twee scenario’s door: MPLS vervangen en MPLS behouden.
  2. Welke licenties lopen door, en hoe schalen ze? Vraag naar de prijs per locatie, per jaar en bij meer doorvoer, en naar de kosten van support en verlengingen.
  3. Wie beheert de overlay en wie de underlay? Bij een storing moet duidelijk zijn wie aanspreekbaar is, zonder dat uw team tussen leveranciers moet schakelen.
  4. Wat kost de underlay per locatie? Niet elke locatie heeft goede, bereikbare lijnen. Dat bepaalt of uw scenario lijkt op +3% of op -33%.
  5. Welk scenario is het mijne? Reken over de volledige looptijd en neem implementatie, training en uw eigen beheeruren mee.

Met deze vijf antwoorden weet u of u kijkt naar een besparing of naar een verschuiving. Bij vraag 1 en 4 komt u vaak uit bij dezelfde conclusie: voor het kritieke verkeer blijft een voorspelbare MPLS-verbinding de basis.

Meer weten over MPLS in uw netwerk?

Wilt u weten welk deel van uw verkeer op MPLS thuishoort en welk deel elders kan lopen? Een gesprek brengt dat in kaart.

Meer weten?

Neem contact op en we nemen de mogelijkheden voor uw organisatie door.

Bronnen

Over: Rico Wisman

Bio: Sinds 1994 ben ik als manager werkzaam bij DataWeb, onafhankelijke Internet Service Provider (ISP). DataWeb is een flexibele organisatie met korte lijnen die sinds 1994 actief is in de zakelijke markt. DataWeb kan zich daarom met recht tot één van de eerste internetproviders van Nederland rekenen. Kenmerkend voor mijn werk bij DataWeb is de specialisatie in datacommunicatie. Dit resulteert in een uitgebreid en gevarieerd portfolio met een breed scala aan bedrijven, overheden en non-profitinstellingen.

Zivver
ANWB
ANWR-Garant
DC Klinieken
KPMG
De Zonnebloem
Doe de Postcode Check

Bekijk de mogelijkheden op jullie bedrijfslocatie



    Leveren we op jullie locatie?
    heeft u een vraag? neem contact op
    bel ons voor al uw vragen 070 381 92 18
    e-mail specifieke wensen sales@dataweb.nl
    elke werkdag bereikbaar Start chat
    plan een Adviesgesprek